پاسخ به شبهات

چندی پیش کلماتی عجیب از سوی حجت الإسلام علی یونسی ، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت ها به زبان ها آمد که بخش های مهمتر آن بر بخش های مهم آن برگزیده شد. آن چه همه بر آن تکیه نمودند عبارات او درباره شیر و خورشید بود. حال آن که نکته اساسی تری نیز مشاهده می شود و آن ، بیان پلورالیسم دینی و عدم تأثیر دین در زندگی بشر است.

« اگر من آخوند و آن خاخام بگذاریم، همه مردم خوب با هم زندگی می کنند. مردم بلد هستند با هم خوب زندگی کنند.»

این سخن دلالت بر عدم تأثیر دین در زندگی بشر دارد. یعنی اگر مردم را به حال خود رها داشته و دین شناسان را وا گذاریم ، مردم به راحتی زندگی خوب و سالم را خواهند داشت. این مطلب، ضرورت فرستادن پیامبران را زیر سؤال می برد. چه ، مردم سبک زندگی صحیح را می دانند و به وحی نیاز ندارند. قرآن کریم هدف از نزول خود را هدایت نامیده است . یعنی برای آن که بشر بتواند به ملکوت رسد و کمال یافته و زندگی خود را دریابد ، بایستی از وحی سود جوید.

عبارت دیگر ایشان- که نشان از پلورالیسم دینی دارد -  این است:

« پیام مشترک همه پیامبران این است که ما همه به زبان خود عبادت کنیم ، نه من به فکر مسلمان کردن شما باشم نه شما به دنبال آن باشید که تفکر دینی خود را غالب کنید ، در کنار هم زندگی کنیم ، کلاه سر هم نگذاریم»

این سخن نیز ، کلامی ناشایست است . زیرا مستلزم آن، نپذیرفتن کلام وحی است. قرآن به صراحت ابراز می دارد: « و مَن یَبتَغِ غیرَ الإسلامِ دیناً فَلَن یُقبَلَ مِنهُ و هُوَ فی الآخرةِ من الخاسرین » ( آل عمران / 85) (( هر کس جز اسلام را پذیرد از او قبول نمی گردد و در آخرت از زیان کاران خواهد بود. )) بنابر این ، تنها یک دین را  باید پذیرفت. علاوه بر آن که اگر تمام ادیان بر راه راست باشند ، هیچ ترجیح بر ورود دین جدید نخواهد بود و ادامه دین سابق کافی می بود. چه معنا دارد خداوند الزام بر پذیرفتن یک دین جدید نماید حال آن که بودن بر دین سابق بر آن هم هدایت گر باشد. این مطلب را آثار وحیانی نمی پذیرند.

/ 0 نظر / 24 بازدید